05 Ekim 2007

Deplasman kıyağı

Uğur Meleke'nin deplasman golü ve tek maç gruplardaki averaj uygulaması hakkında yazdığı yazıları ilgiyle okumuştum. Grup senaryosu gerçekleşmesi güç gözükse de, uzatmaya giden iki ayaklı eleme maçlarındaki deplasman golü problemi senaryosu UEFA'nın ciddi anlamda düşünmesi gereken bir konu. Dün bu konu örneklendi, Amsterdam'da. İlk maçı Zagreb deplasmanında 1-0 kazanan Ajax, dün akşam rövanşta 1-0 yenildi ve maç uzadı. Uzatmanın ilk bölümünde iki gol bulan deplasman takımı Zagreb, ikinci uzatmada Ajax'ın attığı iki gole rağmen turu geçen taraf oldu.

Bu işte bir adaletsizlik var. Futbol maçlarında 90 dakika ayrı, uzatma bölümleri ayrı bir hadisedir. Altın Gol uygulaması çok kötüydü ve Euro 2000'de futbolu resmen katletmişti. Sonra daha kötüsü olan gümüş gol geldi. Bu uygulamaya göre uzatmanın hangi devresinde bir takım gol atarsa, o devre bitene kadar diğer takıma gol atma şansı tanınacak, aksi takdirde maçı gol atan takım kazanacaktı. O zaman niye iki uzatma devresi oynasın ki takımlar, bir devre yapalım şu işi; diye düşündü herkes. Tabi bu altın-gümüş uygulamalar iki ayaklı elemelerde geçerli olmadı.

İki ayaklı elemelerde takımlar iki maç yapıyorlar, skorlar eşitse yenişemiyorlar. Burada yenişemediklerine dair bir karar verildiği için maç uzatmaya gidiyor, orada paylaşsınlar kozlarını diye. Uzatma devresi de eşit gollerle bitiyor, 2-2. Yani takımlar burada da yenişemiyor. Penaltı atılmalı; ancak UEFA'nın yıllardır ihmâl ettiği kural sebebiyle Ajax eleniyor. Umarım canlı örnek yeniden gözden geçirme için bir bahane olur.

Hiç yorum yok: