04 Temmuz 2008

Harry Kewell Galatasaray'da


Normalde yurtiçi transfer haberlerini pek geçmiyoruz ama buna bir mesaj ayırmak gerek. Harry Kewell, Galatasaray ile her konuda anlaştı ve bugün İstanbul'da olacak. Sakatlığı ile, form durumu ile, son yıllarda ne yapıp ne yapamadığıyla zaten bol bol ilgilenecektir medyamız.

Ben buraya şimdilik pek önemi olmayan ama ileride ilginç tartışmalara sahne olabilecek Leeds - Galatasaray durumunu ve Kewell imzasının yankılarını ülkesi Avustralya'nın nasıl yansıttığını yazmak istedim.

Kewell in shock signing with Galatasaray

Galatasaray announced the Socceroos attacker had signed a three-year deal, joining on a free transfer after leaving Liverpool following five injury-troubled seasons at Anfield.

But it is fans of another of Kewell's former teams - Leeds United - who are likely to be most stunned and aggrieved by his decision to join a club which played a major part in one of Leeds' darkest moments.

Two Leeds fans - Christopher Loftus and Kevin Speight - were stabbed to death by Turkish football hooligans on the eve of the 2000 UEFA Cup semi-final first leg against Galatasaray.

Kewell played in that match which went ahead despite the tragedy - the 2-0 defeat immaterial to Leeds and their fans who still remember the murders of Loftus and Speight with deep sadness.

Hiç yorum yok: