01 Haziran 2009

Tout Simplement

Bu haftasonu ellerinde croissant'ları, Fransa'daki kitapçıların "yeni gelenler" reyonlarına bakanlar, Claude Makelele'nin Tout Simplement isimli otobiyografisini gördüler. Zaire'de doğan, daha sonra eski futbolcu babasıyla Paris'in yolunu tutan ve Chelsea, Real Madrid gibi perde arkası hep merak edilen takımlarda, uzun bir futbol kariyeri yapacak bir adamın otobiyografisini okumak isterim açıkçası ben. Ya da güzeller güzeli karısı Noémie Lenoir'yı nasıl tavladı, bir diğer öğrenmek istediğim mevzu.

Gelelim kitabın asıl ilgi çeken bölümüne. Spoiler verme demeyin, o kitabı edinmeniz uzun sürer. O zamana kadar da ya unutursunuz ya da bir yerlerde okursunuz zaten. Makelele'ye göre, Mourinho'nun Chelsea'den ayrılmasında John Terry'nin de rolü var. Yazana göre Mourinho'nun son sezonun başlarında Terry'nin kondüsyonu oldukça kötüydü ve bu dönemde oynama süresiyle ters düştüler Mourinho'yla. Bunun üzerine Terry, transfer listesine konulmak isteyerek bir nevi ya o ya ben mesajı verdi kulübe ve Terry'nin ayrılmasını kabul edemeyecek olan Abramovich ve Kenyon , zaten iplerin gergin olduğu Mourinho'nun görevine son verdiler.

Makelele'nin bu bombası, cumartesi günkü FA Cup finalinden hemen önce patladı. Terry ve Chelsea'ye göre yok böyle bir şey. Ama Makelele'nin verdiği bazı isimler de var. Mesela Makelele, Mourinho'nun kovulacağını 1 gün önce, Drogba'dan öğrendiğini söylüyor. Yine Mourinho'nun kovulduğu gün, Portekizli kondüsyoner Rui Faria, Terry'nin önderliğinde bazı oyuncuların Mourinho'dan şikayetçi olduğunu söylüyor Makelele'ye. Terry'nin sırt problemleri ve kötü kondüsyonu dolayısıyla Mourinho'nun kaptanına kendisine dikkat etmediği takdirde, yeni stoperlerinin Alex ve Carvalho olacağını söylediği bir diğer detay yazılanlarda. Ve Makalele'ye göre Ballack veya Sheva'yla aynı durumda değildi Terry, Chelsea'deki belki de tek bulaşılmaz oyuncuydu ve Mourinho'da bu hareketiyle ona savaş ilan etmişti.

Makalele bu arada kitapta Mourinho hakkında da iyi şeyler yazmamış, bunu da belirtmek lazım. Mourinho'yla beraber başarının geldiğini ama takım içindeki arkadaşlığın tamame bozulduğundan bahsetmiş. Önce bazı oyunculara, yıldız muamelesi yaparak dengeleri bozduğunu, son sezondaysa bu oyuncuların isminin kendinkinin (Mourinho'dan bahsediyor) önüne geçmesine dayanamadığını yazmış.

Terry de tam tersinden bahsediyor. Jose'nin kovulacağını duyduğu gece, geç saatlerde Drogba ve Lampard'la beraber Abramovich'i arayarak, onu ikna etmeye çalıştıklarını söylüyor. Kitap işi ortaya çıktığında önce Makalele'yi aramış Terry ama ulaşamamış, Mourinho'yla konuşmuş.

Dallas gibi, değil mi? Altta kitaptan bazı pasajlar koyuyorum meraklısına,

"I thought Mourinho was practically untouchable, but a lot of players had complained about him, notably John Terry,'' "When John Terry let his discontent be known to [chief executive Peter] Kenyon and asked him for an immediate transfer, (owner Roman) Abramovich reacted immediately: the departure of Terry was totally unimaginable, from the point of view of the supporters, the players or the club owners. Mourinho was packing his bags.'' "I got the news from Didier Drogba. 'He'll be sacked tomorrow,' he told me. I was so surprised. I thought Mourinho was practically untouchable … The next morning at Cobham, our new training centre, it was chaos. There were photographers everywhere, journalists trying to get in touch with me, even helicopters flying over our heads.

"Most of the players were together in the changing rooms. I met Rui [Faria], our physical trainer, and asked him if everything was OK. 'No, no Claude. The rumours are true. The coach has been fired.' I asked him why and he explained a lot of players had complained about him, notably John Terry. I then learnt Mourinho had told the club's captain that he was going to be left on the bench for a few matches to give him enough time to recover from a back operation he'd undergone in the middle of the previous season [in December 2006].

"John let it be known that he was OK to play on but Mourinho insisted. He told him his [Terry's] level of performance was suffering because of his back problems and repeated clearly that he [Terry] would be replaced until told otherwise. He even pointed out that the central defence would, from now on, be Ricardo Carvalho and Alex. War had been declared."

"He believed – rightly, in my opinion – that by giving his all in the second half of the previous season, even though he was in great pain, he deserved more playing time in order to find his optimum playing level. Mourinho had provoked a 'clash' too far. Had it been me, [Michael] Ballack or [Andriy] Shevchenko it might have passed but, if there is one person who is untouchable at Chelsea, then it is John. And Mourinho knew.

"So why take such a risk? Because he'd had enough and was looking for a way out? As it was always, when John Terry let his unhappiness be known to [the chief executive Peter] Kenyon and asked him for a transfer, Abramovich reacted immediately. The departure of Terry was unimaginable from the point of view of the supporters, the players or the owners. Mourinho was asked to pack his bags."

1 yorum:

alperensaylar dedi ki...

giderken takımla konuşmasında oyuncularının bazılarını hainlikle suçladığını duymuştum.